Aktuality

Zomrel Aaron Swartz, online aktivista, zakladateľ stránky Reddit, programátor a bojovník za bezplatné online informácie

Aaron Swartz

 

Spoluzakladateľa webovej stránky Reddit, 26-ročného Aarona Swartza, amerického programátora a internetového aktivistu, ktorý bojoval za to, aby online obsah zostal pre verejnosť bezplatný, našli v piatok mŕtveho v jeho brooklynskom byte. Hovorkyňa newyorského úradu súdneho lekára uviedla, že sa obesil.

Agentúra Associated Press napísala, že Swartz bol génius, ktorý ako tínedžer pomáhal vytvoriť technológiu RSS. Bol spoluzakladateľom Redditu a viedol politickú akčnú skupinu Demand Progress, ktorá bojuje proti cenzúre na internete.

V roku 2011 ho zatkli v Bostone a obvinili z krádeže miliónov vedeckých článkov z počítačových archívov v Massachusettskom inštitúte technológie (MIT), ktoré mal sprístupniť verejnosti.

Swartz vyhlásil, že sa necíti byť vinný. Proces pred federálnym súdom, v ktorom bol obvinený z počítačového podvodu, sa mal začať na budúci mesiac. V prípade uznania viny mohol stráviť dlhé roky vo väzení a utratiť na pokutách celý majetok.

Informácie znamenajú moc. Ale ako v prípade každej moci sú tu tí, ktorí si ich chcú nechať pre seba,“ napísal A. Swartz v online „manifeste“ v roku 2008. „Len ten, kto je zaslepený lakomosťou, nenechá priateľov kopírovať“ znie podľa Reuters jeho ďalšia myšlienka.

 

 

Zdroj: Associated Press