Pirátska kampaň – Nový vietor !

Piráti na Slovensku sa rozhodli kandidovať v nadchádzajúcich voľbách do Európskeho parlamentu v roku 2014.

Po volebných úspechoch Pirátskych strán v Európe sa pozornosť upiera na nadchádzajúce voľby do Európskeho parlamentu. Bezmála dvadsať Pirátskych strán vo väčšine európskych krajín sa rozhodlo kandidovať so spoločným programom. Hlavnými prioritami, s ktorými idú Piráti do Eurovolieb, je posilnenie demokracie v štruktúrach EU, zvýšenie transparentnosti a otvorený prístup k informáciám.

pripraveni-na-zmenu

Prípravný výbor Slovenskej pirátskej strany má ambíciu zaregistrovať stranu v termíne, ktorý by umožnil kandidatúru v týchto voľbách. Na to je potrebné splniť všetky zákonné podmienky pre založenie politickej strany, najmä vyzbierať 10 000 podpisov občanov, ktorí súhlasia s jej vznikom. Pomoc pri technickej realizácii prisľúbili aj českí Piráti, ktorí môžu poskytnúť ľudský potenciál a skúsenosti z volieb. Česká pirátska strana získala v nedávnych Voľbách do Poslaneckej snemovne 2,66%.

Pirátske strany sú aktívne po celom svete, medzi ich volebné úspechy patria dve kreslá v Europarlamente, kreslo senátora v českom senáte a spolu 45 kresiel v parlamentoch spolkových krajín v Nemecku.

“Sme presvedčení a komunikácia s našimi priaznivcami tomu nasvedčuje, že dopyt po Pirátskej strane na Slovensku je výraznejší ako v ostatných rokoch. Je to zároveň odrazom spoločensko-politických nálad občanov v posledných mesiacov. Napomohol tomu aj výrazný výsledok českých Pirátov v ich parlamentných voľbách. Urobíme teda maximum pre skoré založenie politickej strany, aby sa ľudia s Pirátskymi myšlienkami mohli aktívne realizovať v slovenskej a európskej politike.” povedal Milan Gvoth, líder slovenských Pirátov.

 

Informácie k podpisovej kampani pre založenie politickej strany.

1/ Keďže boli nejasnosti ohľadom veku občana, ktorý sa môže podpísať pod petíciu za vznik politickej strany (18+ alebo 15+), tak sme si to nechali overiť priamo na MVSR.
Výsledok: „petíciu za vznik strany môže podpísať občan OD VEKU 15 ROKOV, teda aj čerstvý držiteľ OP“

2/ Prípravný výbor má vytvorené samostatné FÓRUM, kde sa môžu registrovať všetci aktivisti, záujemcovia o pomoc pri zbere podpisov na Slovensku a v Čechách. Fórum slúži na koordináciu a organizovanie kampane aj v konkrétnych mestách. Kto nevie, čo sa deje v jeho okolí, tak na fóre sa dozvie všetko potrebné, prípadne môže sám iniciovať aktivitu v danej lokalite.
Fórum mimo Facebook sme zvolili z dôvodu, že nie každý je na FB. Informácie potrebujú aj tí, čo sú na Twitteri, G+ a podobne, prípadne sociálne siete nepoužívajú.
V súčasnosti je okrem klasickej registrácie možný aj login účtom FB, Twitter, Google a OpenID.

na forum sa dostanete tu: http://pv.piratskastrana.sk/categories/podpisove-akcie

 

K zberu podpisov sme pripravili leták, ktorý dá občanom základné informácie o našich cieľoch. Zároveň vám pomôže zodpovedať prípadné otázky.

Leták je koncipovaný tak, že z neho môžete poskladať lodičku. Návod na skladanie je napríklad tu: http://pir.at/lodickanavod

Leták si môžete stiahnuť tu: lodicky01_SK

Poskladaný leták vyzerá asi takto:

SPS_lodicka