Aktuality Blog

Paulo Coelho: Čo si myslím o SOPA

V súvislosti so SOPA,  Autorským zákonom a kopírovaním často spomíname umelcov. Prinášame vám názor spisovateľa, ktorý už predal milióny kníh a napriek tomu, alebo aj práve preto, má rád pirátov.

 

 

V bývalom Sovietskom zväze, v neskorých pätdesiatych a šesťdesiatych rokoch, bolo mnoho kníh, spochybňujúcich politický systém, distribuovaných súkromne, ako samizdaty. Ich autori na tantiemoch nikdy nezarobili ani cent. Práve naopak boli trestne stíhaní, diskreditovaní v oficiálnej tlači a posielaní do exilu – v neslávne známych sibírskych gulagoch. Napriek tomu písať neprestali.

Prečo? Pretože potreboval zdieľať to, čo cítili. Od evanjelia až po politické manifesty – literatúra umožnila myšlienkam cestovať a dokonca aj meniť svet.

Nemám nič proti ľuďom, ktorí za svoje knihy zarobia peniaze; tak sa predsa živím aj ja. Ale pozrime sa na to, čo sa práve deje. SOPA (Stop Online Piracy Act) môže zničiť internet. Toto je SKUTOČNÉ NEBEZPEČENSTVO, nie len pre Američanov, ale pre nás všetkých, keďže tento zákon – ak bude schválený – ovplyvní celú planétu.

Aký mám na to názor? Ako spisovateľ by som mal obhajovať “duševné vlastníctvo”, ale nerobím tak.

 

Ako spisovateľ by som mal obhajovať “duševné vlastníctvo”, ale nerobím tak.

Staré “dobré” časy, kedy mala každá myšlienka svojho vlastníka, sú naveky preč. Po prvé preto, lebo jediné, čo každý robí, je, že recykluje stále tie isté štyri motívy: milostný príbeh medzi dvoma ľuďmi, milostný trojuholník, boj o moc a príbeh putovania. A po druhé preto, lebo jediné, čo spisovatelia chcú, je byť čítaný, či už v novinách, blogoch, pamfletoch, alebo na facebookovskej nástenke.

Čím častejšie počujeme v rádiu pieseň, tým je pravdepodobnejšie, že si kúpime celý album. S literatúrou to nie je inak. Čím viac ľudia knihu “pirátia”, tým lepšie. Ak ich úvod zaujme, kúpia si na druhý deň celú knihu, lebo nie je nič namáhavejšie než čítanie dlhých pasáži na obrazovke počítača.

 

Piráti sveta, zjednotťe sa a piráťte všetko, čo som kedy napísal!

1. Niektorí ale povedia: “Si dostatočne bohatý na to, aby ti neprekážalo, že sa tvoje knihy šíria zadarmo.”

V tom majú pravdu, som bohatý. Ale bola to túžba po bohatstve, ktorá ma priviedla k písaniu? Nie. Rodina aj učitelia mi všetci hovorili, že v písaní nemám žiadnu budúcnosť. Písať som začal a naďalej píšem preto, lebo mi to dáva radosť a zmysel môjmu bytiu. Ak by som to robil pre peniaze, mohol som prestať písať pred rokmi a ušetriť sa tak všetkých tých negatívnych recenzií, s ktorými som sa musel vyrovnávať.

2. Vydavateľstvá povedia: “Umelci neprežijú, ak nebudú zaplatení.”

V roku 1999, keď boli moje knihy prvýkrát vydané v Rusku (v tritisícovom náklade), trpela táto krajina vážnym nedostatkom papiera. Náhodou som však narazil na “pirátsku” verziu Alchymistu a uverejnil som ju na mojej webstránke. Rok na to, keď kríza pominula, sa tlačenej edície predalo 10.000 výtlačkov. Do roku 2002 som v Rusku predal milión kópií a v súčasnosti toto číslo činí už 12 miliónov.

Keď som cestoval vlakom naprieč Ruskom, stretol som viacerých ľudí, ktorí mi povedali, že moje knihy objavili prvý raz vďaka “pirátskej” verzií, ktorú som uverejnil na webe. V súčasnosti prevádzkujem stránku“Pirate Coelho”, kam dávam odkazy na moje knihy, ktoré nájdem dostupné na internete. A predaj mojich kníh stále rastie – takmer 140 miliónov výtlačkov po celom svete.

 

 

Práve “pirátstvo” nás môže priviesť k umelcovmu dielu. Ak sa vám jeho alebo jej nápad pozdáva, budete ho chcieť mať u seba doma. Dobrá myšlienka nepotrebuje ochranu.

Ak ste zjedli pomaranč, musíte sa vrátiť do obchodu, aby ste si kúpili ďalší. V tomto prípade je pochopiteľné, že zaplatíte na mieste. Avšak pri umeleckom diele si nekupujete papier, atrament, štetec, plátno či noty, ale myšlienku – zrodenú z kombinácie týchto produktov.

Všetko ostatné je buď chamtivosť alebo ignorancia.

——————————————————————————————

Publikované so zvolením literárneho portálu draksavracia.sk

Z anglického originálu My thoughts on S.O.P.A. preložil Matúš Lupták.

Paulo Coelho
http://paulocoelhoblog.com/2012/01/20/welcome-to-pirate-my-books/
Paulo Coelho’s Blog