Aktuality

Kauza MEGAUPLOAD

 

V týchto dňoch celá internetová komunita so záujmom sleduje dianie okolo najnavštevovanejšieho uploadovacieho servera Megaupload a jeho vlastníkov. Po zásahu FBI bol server odstavený a spoločníci firmy na čele s Kimom Dotcom-om boli zatknutí. Všetkých obvinili z porušenia 5 amerických zákonov. Aj napriek tomu, že sa jedná o US legislatívu, je zvláštne, že boli odstavené servery v iných krajinách a samotný Kim (pôvodom nemec, s fínskym pasom) bol zatknutý na Novom Zélande.

Slovenská Pirátska Strana sa pridáva k protestu internetovej komunity a vyjadruje jednoznačný nesúhlas s postupom americkej polície a justície. Americké zákony nemôžu platiť na území cudzích krajín. Vytvára sa tak nebezpečný precedens pre prípadné ďalšie aktivity proti podobne zameraným serverom. Tieto servery okrem autorsky chránených diel slúžia aj na ukladanie iných, nezávadných súborov a týmto zásahom bolo znemožnené majiteľom týchto dát k ich prístupu. Môžu tak vzniknúť aj ekonomické škody v prípade podnikateľských subjektov. Niektorí užívatelia si dokonca platili prémiové účty, aby nemali rôzne obmedzenia pri sťahovaní. Teraz ale svoje zaplatené služby nemôžu využívať. Ďalšie podobné webové služby takmer ihneď po zverejnení správ o Megaupload zrušili voľné zdieľanie nahraných súborov. Používatelia tak môžu sťahovať len tie súbory, ktoré sami na servery nahrali. Niektoré servery zas zakázali prístup k službe z amerických IP adries, aby sa vyhli dosahu amerických zákonov.

Situácia má aj politický charakter. Podobný zásah proti Pirate Bay mal za následok vznik Švédskej pirátskej strany a celosvetového pirátskeho hnutia. Takto vznikla aj Slovenská pirátska strana. Všetky podobné aktivity, vyprovokované hudobným a filmovým priemyslom, len posilujú pirátske hnutie. Je vidieť, že priaznivcov a členov pirátskych strán rýchlo pribúda, čoho dôkazom je aj nedávny úspech Nemeckej pirátskej strany vo voľbách.

Megaupload podporovali aj samotní umelci. Priamo s ním spolupracovali napríklad Kim Kardashian, Alicia Keys či Kanye West. Známe je propagačné video o službe Megaupload.

Polícia síce tvrdí, že zásah proti Megaupload nemá súvis s protestom proti prijatiu zákonov SOPA a PIPA v USA, ale aj tak to vyvolalu celú radu ďalších protestov. Najvýraznejší bol protest skupiny Anonymous a to formou zablokovania internetových stránok FBI, Bieleho domu, amerického Ministerstva spravodlivosti, hudobných spoločností Universal Music, Warner Music a stránky amerického Združenia na ochranu autorských práv RIAA.org. Útoky boli vedené aj proti stránkam Českej protipirátskej únie. Je dosť možné, že začala internetová vojna. Obidve strany si začnú dokazovať svoju silu. Či to bude pre Internet prospešné, ukáže čas.

Slovenská Pirátska Strana vo svojom programe presadzuje nezávislosť Internetu, slobodu prejavu a zdieľania dát. Nikto nemá právo priamo alebo sprostredkovane ovplyvňovať možnosť prístupu k informačným zdrojom internetu. Internet musí zostať nezávislým médiom. Každý jeho užívateľ musí mať právo na súkromie aj na internete. Nikto nesmie svojvoľne a bezdôvodne uchovávať dáta o aktivite užívateľov internetu a nútiť k tejto činnosti poskytovateľov internetu a súvisiacich služieb. Nesmieme dopustiť, aby boli prijaté americké zákony SOPA, PIPA a medzinárodná dohoda ACTA, pretože by to malo vplyv na užívateľov internetu z celého sveta. Budeme vždy proti prijímaniu podobných zákonov aj v našej krajine. Z týchto požiadaviek slovenskí Piráti nikdy neustúpia.