Napísali o nás

ta3.sk

Slováci zakladajú pirátsku stranu

28.11.2013 19:20:16|Zdroj:TA3
 

Odpočúvanie a špehovanie ako z bondoviek. Aj tak to v poslednej dobe vyzerá so sociálnymi sieťami, alebo telefónmi niektorých svetových politikov. Stopku by tomu chcela dať pirátska strana, ktorá po vzore svojich európskych strán vzniká aj u nás.

 

 

spravy.pozri.sk

Do europarlamentu chce kandidovať aj pirátska strana

Slovenská pirátska strana chce kandidovať vo voľbách do Európskeho parlamentu v máji 2014. Pred tým však musí vyzbierať desaťtisíc podpisov….

Do europarlamentu chce kandidovat aj piratska strana

BRATISLAVA 28. novembra (WEBNOVINY) – Slovenská pirátska strana chce kandidovať vo voľbách do Európskeho parlamentu v máji 2014.

Pred tým však musí vyzbierať desaťtisíc podpisov od občanov Slovenska na založenie riadnej politickej strany. Ako na štvrtkovej tlačovej konferencii povedali „slovenskí piráti“ Viliam Fiedler a Martin Tibenský, vo štvrtok začínajú s aktívnym zberom, ktorý budú sprevádzať diskusie a iné podujatia.

Pirátske strany sú zaregistrované v 20 krajinách Európskej únie. Na Slovensku piráti zatiaľ fungovali ako občianske združenie.

Desivé výsledky volieb

„Po úspechoch českej pirátskej strany v parlamentných voľbách a desivých výsledkoch slovenských volieb do vyšších územných celkov sme sa rozhodli začať s aktívnym zberom podpisov potrebných na založenie regulárnej strany,“ vysvetlil Fiedler.

Krajské voľby podľa neho jasne ukázali, že ľudia chcú zmenu. „Chcú ju až natoľko, že sú schopní siahať po extrémnych možnostiach. Tadiaľ však cesta podľa nás nevedie,“ uzavrel. Česká pirátska strana získala v nedávnych parlamentných voľbách 2,66 percenta.

Člen prípravného výboru Martin Tibenský priblížil, že program strany zahŕňa požiadavku demokratizácie EÚ, „máme pocit že EÚ je málo demokratická, málo prihliada na názory občanov a je veľmi vzdialená“. Druhou kľúčovou prioritou je pre slovenských pirátov slobodný internet.

Spolupráca s Čechmi

Tibenský hovorí, že je pre nich neprípustné, aby sa sloboda tohto média obmedzovala. Najmä v USA sa podľa jeho slov hovorí o tom, že internet by mal byť centralizovaný, prípadne by sa za jednotlivé služby malo platiť. Tretia téma, s ktorou program pirátov operuje, je ochrana súkromia.

Pri zbieraní podpisov Slovenskú pirátsku stranu podporia personálne aj technicky českí kolegovia. Podpredseda Českej pirátskej strany Ivo Vašíček vysvetlil, že pirátske strany spolupracujú nielen v rámci Európy, ale aj na celom svete. Im vlani pomáhali piráti z Nemecka a Rakúska.

„Tieto aktivity považujeme za zmysluplné výlučne v prípade, keď sa odohrávajú na európskej a globálnej úrovni,“ povedal Vašíček.

 

tvnoviny.sk

Slovenská pirátska strana chce kandidovať vo voľbách

2013-11-28 17:16:38

Slovenská pirátska strana chce kandidovať vo voľbách do Európskeho parlamentu v máji 2014. Pred tým však musí vyzbierať desaťtisíc podpisov od občanov Slovenska na založenie riadnej politickej strany. Ako na dnešnej tlačovej konferencii povedali „slovenskí piráti“ Viliam Fiedler a Martin Tibenský, dnes začínajú s aktívnym zberom, ktorý budú sprevádzať diskusie a iné podujatia.

Pirátske strany sú zaregistrované v 20 krajinách Európskej únie. Na Slovensku piráti zatiaľ fungovali ako občianske združenie.

„Po úspechoch českej pirátskej strany v parlamentných voľbách a desivých výsledkoch slovenských volieb do vyšších územných celkov sme sa rozhodli začať s aktívnym zberom podpisov potrebných na založenie regulárnej strany,“ vysvetlil Fiedler. Krajské voľby podľa neho jasne ukázali, že ľudia chcú zmenu. „Chcú ju až natoľko, že sú schopní siahať po extrémnych možnostiach. Tadiaľ však cesta podľa nás nevedie,“ uzavrel. Česká pirátska strana získala v nedávnych parlamentných voľbách 2,66 percenta.

PRIORITY PIRÁTOV

Člen prípravného výboru Martin Tibenský priblížil, že program strany zahŕňa požiadavku demokratizácie EÚ, „máme pocit že EÚ je málo demokratická, málo prihliada na názory občanov a je veľmi vzdialená“.

Druhou kľúčovou prioritou je pre slovenských pirátov slobodný internet. Tibenský hovorí, že je pre nich neprípustné, aby sa sloboda tohto média obmedzovala. Najmä v USA sa podľa jeho slov hovorí o tom, že internet by mal byť centralizovaný, prípadne by sa za jednotlivé služby malo platiť. Tretia téma, s ktorou program pirátov operuje, je ochrana súkromia.

Pri zbieraní podpisov Slovenskú pirátsku stranu podporia personálne aj technicky českí kolegovia. Podpredseda Českej pirátskej strany Ivo Vašíček vysvetlil, že pirátske strany spolupracujú nielen v rámci Európy, ale aj na celom svete. Im vlani pomáhali piráti z Nemecka a Rakúska. „Tieto aktivity považujeme za zmysluplné výlučne v prípade, keď sa odohrávajú na európskej a globálnej úrovni,“ povedal Vašíček.

 

tech.sme.sk

Má vzniknúť slovenská Pirátska strana, chce kandidovať do europarlamentu

28.11.2013

Priaznivci novej strany budú teraz musieť založiť petičný výbor a vyzbierať desaťtisíc podpisov na vznik strany.

Ilustračné foto.
Foto: SITA

BRATISLAVA. Podľa vzoru českej Pirátskej strany, ktorá v posledných voľbách do Poslaneckej snemovne ČR získala o niečo viac ako 2,5 percenta hlasov, vznikne internetovo orientovaný politický subjekt aj na Slovensku.

Pre TASR to povedal Milan Gvoth, predseda občianskeho združenia na prípravu založenia Slovenskej pirátskej strany.

„Cítime verejnú požiadavku na vznik takejto strany. Chceme dať priestor najmä mladým ľuďom, aby mohli prejavovať svoje politické názory prostredníctvom politickej strany,“ povedal Gvoth.

Priaznivci novej strany budú teraz musieť založiť petičný výbor, ktorý vyzbiera zákonných desaťtisíc podpisov za vznik nového politického subjektu.

Následne by sa nová strana chcela pokúsiť o úspech v eurovoľbách. „Ideme do eurovolieb, to bude celoeurópska pirátska kampa. Čo sa týka komunálnych alebo parlamentných volieb, to ešte uvidíme,“ dodal.

„Pirátske strany sú reakciou na novú technologickú situáciu,“ doplnil ho podpredseda českej Pirátskej strany Ivo Vašíček.

Technológie podľa neho na jednej strane prinášajú pre demokraciu benefity, napríklad vo vyššej transparentnosti, na druhej strane prinášajú aj možnosť špehovať občanov a zhromažďovať o nich informácie. „Je dôležité ochrániť súkromie ľudí pred týmito technológiami,“ povedal.

Dodal, že dnes už existujú dokonca televízory, ktoré odosielajú dáta o tom, čo majiteľ prístroja doma pozerá.

„Druhá rovina je, že keď už tie technológie máme, používajme ich,“ povedal na margo legitímnych možností využitia technológií Vašíček.

Čítajte viac: http://tech.sme.sk/c/7021686/ma-vzniknut-slovenska-piratska-strana-chce-kandidovat-do-europarlamentu.html#ixzz2m4rJKTPr

 

zive.sk

28.11.2013

Na Slovensku má vzniknúť Pirátska strana, chce kandidovať do europarlamentu

 

Podľa vzoru českej Pirátskej strany, ktorá v posledných voľbách do Poslaneckej snemovne ČR získala o niečo viac ako 2,5 percenta hlasov, vznikne internetovo orientovaný politický subjekt aj na Slovensku. Pre TASR to povedal Milan Gvoth, predseda občianskeho združenia na prípravu založenia Slovenskej pirátskej strany.

„Cítime verejnú požiadavku na vznik takejto strany. Chceme dať priestor najmä mladým ľuďom, aby mohli prejavovať svoje politické názory prostredníctvom politickej strany,“ povedal Gvoth. Priaznivci novej strany budú teraz musieť založiť petičný výbor, ktorý vyzbiera zákonných desaťtisíc podpisov za vznik nového politického subjektu.

Následne by sa nová strana chcela pokúsiť o úspech v eurovoľbách. „Ideme do eurovolieb, to bude celoeurópska pirátska kampa. Čo sa týka komunálnych alebo parlamentných volieb, to ešte uvidíme,“ dodal.

„Pirátske strany sú reakciou na novú technologickú situáciu,“ doplnil ho podpredseda českej Pirátskej strany Ivo Vašíček. Technológie podľa neho na jednej strane prinášajú pre demokraciu benefity, napríklad vo vyššej transparentnosti, na druhej strane prinášajú aj možnosť špehovať občanov a zhromažďovať o nich informácie.

„Je dôležité ochrániť súkromie ľudí pred týmito technológiami,“ povedal. Dodal, že dnes už existujú dokonca televízory, ktoré odosielajú dáta o tom, čo majiteľ prístroja doma pozerá. „Druhá rovina je, že keď už tie technológie máme, používajme ich,“ povedal na margo legitímnych možností využitia technológií Vašíček.

 

Topky.sk

29.11.2013

Aj Slovensko bude mať svoju Pirátsku stranu: Ideme do eurovolieb!

Ilustračné foto
Ilustračné foto

včera o 14:30BRATISLAVA – Podľa vzoru českej Pirátskej strany, ktorá v posledných voľbách do Poslaneckej snemovne ČR získala o niečo viac ako 2,5 percenta hlasov, vznikne internetovo orientovaný politický subjekt aj na Slovensku. Povedal to Milan Gvoth, predseda občianskeho združenia na prípravu založenia Slovenskej pirátskej strany.

 „Cítime verejnú požiadavku na vznik takejto strany. Chceme dať priestor najmä mladým ľuďom, aby mohli prejavovať svoje politické názory prostredníctvom politickej strany,“ povedal Gvoth. Priaznivci novej strany budú teraz musieť založiť petičný výbor, ktorý vyzbiera zákonných desaťtisíc podpisov za vznik nového politického subjektu. Následne by sa nová strana chcela pokúsiť o úspech v eurovoľbách. „Ideme do eurovolieb, to bude celoeurópska pirátska kampaň. Čo sa týka komunálnych alebo parlamentných volieb, to ešte uvidíme,“ dodal.

 „Pirátske strany sú reakciou na novú technologickú situáciu,“doplnil ho podpredseda českej Pirátskej strany Ivo Vašíček. Technológie podľa neho na jednej strane prinášajú pre demokraciu benefity, napríklad vo vyššej transparentnosti, na druhej strane prinášajú aj možnosť špehovať občanov a zhromažďovať o nich informácie. „Je dôležité ochrániť súkromie ľudí pred týmito technológiami,“ povedal. Dodal, že dnes už existujú dokonca televízory, ktoré odosielajú dáta o tom, čo majiteľ prístroja doma pozerá.„Druhá rovina je, že keď už tie technológie máme, používajme ich,“povedal na margo legitímnych možností využitia technológií Vašíček.

 

Aktualne.sk
10:23 | 4.12.2011 | TASR

Bratislava – Predčasných parlamentných volieb v marci 2012 by sa chcela zúčastniť okrem iných aj Slovenská pirátska strana.

Politický subjekt pritom ešte stále nesplnil požiadavky potrebné na registráciu strany.

„O hlasy voličov sa bude Slovenská pirátska strana uchádzať na kandidátke inej politickej strany. Vzhľadom na to, že táto strana ešte nezverejnila kandidátku, tak vám k tomu nemôžeme povedať nič bližšie, taká je dohoda s touto stranou,“ uviedol Milan Gvoth z tlačového odboru Slovenskej pirátskej strany.

Piráti spolu s Matovičom?

Zástupcov iných politických subjektov na svojej kandidačnej listine najčastejšie predstavuje líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti Igor Matovič.

Ten dnes jednoznačne nepoprel, že by sa na jeho kandidátke predstavitelia nezaregistrovanej strany mohli objaviť. „So žiadnymi stranami nerokujeme. Máme však veľmi veľký počet uchádzačov, takže nemôžem povedať, či tam nie sú aj títo ľudia,“ povedal.

Naposledy strana s pirátskou ideológiou zaznamenala významný úspech v septembri. V krajinských voľbách v Berlíne získala podporu takmer deväť percent.

Za jej výsledkom bolo vtedy predovšetkým sklamanie voličov z tradičných politických subjektov.

Kotleba kandidátku zatiaľ nemá

Na voľbách by sa mohla zúčastniť aj Ľudová strana Naše Slovensko, ktorú v júni 2010 reprezentoval Marian Kotleba.

Strana sa plánuje uchádzať o priazeň voličov, no k programu ani k svojej kandidátke sa nechce vyjadrovať skôr, ako ju zaregistruje Ústredná volebná komisia.

V posledných voľbách Ľudová strana Naše Slovnesko odovzdalo svoj hlas viac ako 33 tisíc voličov, čo znamenalo konečný výsledok 1,33 percenta.