Aktuality

Mafiánske praktiky s príchuťou rezníka

Daniel Krajcer sa ako minister kultúry počas vlády Ivety Radičovej pričinil o zlúčenie verejnoprávneho rozhlasu a televízie. Navrhol zrušenie koncesionárskych poplatkov od roku 2013. K zrušeniu koncesionárskych poplatkov však nakoniec nedošlo, pretože poslanci jednofarebnej vlády smeru organizovaný Palculienkou sa proti tomu vyslovili. Strana,  ktorá sa označuje ako sociálnou demokratická, tak nevyužila možnosť odbremeniť bežných ľudí.

Koncesionárske poplatky rozvírili hladinu politických vôd v roku 2016, keď vtedajší minister kultúry Marek Maďarič navrhol ich zvýšenie na 7 Eur. Proti zámeru ministra kultúry sa postavili nielen poslanci opozície, Podnikateľská aliancia Slovenska, ale aj predseda koaličnej SNS, kapitán Andrej Danko.

Na požiadavku zvýšenia koncesionárskych poplatkov apeluje aj generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník, ktorého do vedenia RTVS dotlačila SNS. S blížiacimi sa parlamentnými voľbami 2020 a  vedomím škandálov nie len ich ministrov, no aj samotného predsedu kapitána Andreja Danka, presadila SNS v parlamente zrušenie koncesionárskych poplatkov pre dôchodcov a poberateľov dávok v hmotnej núdzi.

Richard Sulík sa na kandidátku SaS v parlamentných voľbách 2020 snažil presadil aj bývalého riaditeľa RTVS a neúspešného kandidáta na bratislavského primátora Václava Miku. Václav Mika sa však pod tlakom niektorých členov SaS vzdal miesta na kandidátke. Zdá sa, že dosadiť si na kandidátku smeráckeho koníka a človeka presadzujúceho zvýšenie koncesionárskych poplatkov dokáže iba Richard Sulík.  Veď to bol práve Richard Súlik, ktorý sa prostredníctvom referenda a aj vlastného ministra kultúry snažil koncesionárske poplatky zrušiť.

Služba HBO Go stojí mesačne 5,99 Eur a mesačná výška koncesionárskeho poplatku predstavuje sumu 4,64 Eur. Človek si radšej euro a nejaké drobné priplatí a bude mať k dispozícii omnoho kvalitnejší obsah.  Piráti preto považujú platenie niečoho, čo človek nevyužíva za výpalnictvo. Navrhujú koncesionárke poplatky zrušiť a nahradiť ich asignačnou daňou.