Aktuality

Aj sny Cicera z Revúcej majú svoje medze

Slovenská politika občas pripomína program Snívajte s nami. Stačí mať prianie a koalícia ho šibnutím čarovného pršteka splní. To, že aj priania majú svoje hranice sa presvedčil predseda parlamentu Andrej Danko, keď mu neschválili zriadenie Ministerstva cestovného ruchu a športu. Podobnú myšlienku má vo volebnom programe koalícia PS/Spolu, ktorá chce vytvoriť ministerstvo venujúce sa ľudským právam a ministerstvo venujúce sa verejnej správe. 

K vzniku nových ministerstiev by malo dochádzať až vtedy, keď tie súčasné budú využívať svoje kompetencie  v plnej miere, no v súčasnosti tomu tak nie je a preto je dobré uvažovať o spojení tých, ktoré sú si blízke. Ide o zlúčenie Ministerstva pôdohospodárstva a regionálneho rozvoja s Ministerstvom životného prostredia, Ministerstva obrany s Ministerstvom vnútra a Ministerstva zdravotníctva s Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny. Taktiež by sa kompetencie podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu mali presunúť pod Ministerstvo hospodárstva. Keď už Andrej Danko chce venovať zvláštnu pozornosť cestovnému ruchu a športu, mali by tieto oblasti spadať pod Ministerstvo kultúry.

Na Slovensku už existovalo Ministerstvo zdravotníctva  a sociálnych vecí, preto sa fúzia Ministerstva zdravotníctva s Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny javí ako logická a racionálna voľba. Oblasti pôsobenia oboch ministerstiev sú si veľmi blízke. Vzhľadom na to, že Ministerstvo vnútra a Ministerstvo obrany sú silové rezorty sa spojenie týchto dvoch ministerstiev priam núka. Keďže matička príroda je význame prepojená predovšetkým s Ministerstvom životného prostredia a Ministerstvom pôdohospodárstva a regionálneho rozvoja ich zlúčenie by bolo veľmi prospešné a osožné.