Aktuality

Toto nám ukázali voľby v Poľsku

Tesný výsledok nedeľných volieb v Poľsku sa zdá typický pre toto storočie. Stačí si spomenúť na Brexit, Lisabonskú zmluvu, prezidentské voľby v USA, či niekoľko patových situácií v skladaní vlád v Česku či Belgicku. Spoločnosť je skrátka v politických preferenciách príliš často rozdelená takmer presne pol na pol.

To je dôsledok spôsobu akým sa robí politika. Namiesto diskusie sa vedie slovná zákopová vojna. Namiesto argumentov sa používajú emócie. Namiesto konštruktívnych riešení sa hľadajú stále noví nepriatelia. Situácia v Poľsku opäť otvára otázky o nastavení volieb:

Je skutočne možné, aby takmer v každej spoločnosti boli vlastne dve spoločnosti? Rovnako veľké, ktoré ale majú tak odlišný pohľad na svet, že sa často až nenávidia? A je v spravodlivé, že hlas takmer polovice ľudí nebol vypočutý?

Poľské výsledky sú len ďalšou v rade ilustrácií problémov väčšiny západných volebných systémov. Tieto majú pôvod v dobách, keď sa muselo pragmaticky počítať aj s náročnosťou spracovania výsledkov. Je ale na čase otvoriť debatu o nových a férovejších volebných systémoch. 

Keď si budeme vo voľbách môcť vždy vyberať len z jedného politika či strany, dôsledok bude takmer nevyhnutne polarizácia spoločnosti. V spojení s tradičným politickým marketingom sa táto polarizácia len viac a viac vyhrocuje. 

Preto dnes v Poľsku vznikajú LGBT free zóny, štátna televízia straší židmi či “gender ideológiou” (nech už sa tým myslí čokoľvek) a ľudia sa cítia ohrození “liberalizmom” (nech už sa tým myslí čokoľvek), za ktorý aj PiS kedysi aktívne bojovala. 

Bolo by však veľmi jednoduché vyčítať vládnej strane jej agresívnu kampaň. Politici ako tak ako skoro každý človek pracujú na tom, aby boli úspešní. A tak ako pre postup musíte pochopiť čo sa po vás chce v korporáte, rovnako to platí v politike. A v súčasných volebných systémoch mnohých krajín sa po vás chce fakticky len získať čo najlepší výsledok a udupať ostatných. A tak bojujete so všetkými zbraňami ktoré máte k dispozícii. Vrátane manipulovania verejnoprávnej televízie či šírenia nenávisti. Pretože keď máte fakticky jedného súpera, stáva sa z volieb a tiež z nasledujúceho vládnutia súboj dobra a zla. Často absolútneho.

Výsledok volieb v Poľsku nie je len víťazstvom Dudu, je víťazstvom nenávisti. Je to tiež víťazstvom všetkých, ktorí radi vidia Poľsko rozdelené, pretože rozdelená spoločnosť sa bude vždy ťažšie brániť vonkajším záujmom. Je víťazstvom politiky ktorá sa nesnaží ľudí spájať, ale rozdeľovať. 

Pirátska strana sa vždy bude snažiť o opak.

FOTO: Reuters