Komentáre

The Guardian: Zdravotní experti kritizujú radu NHS viať si ibuprofen na Covid-19

Experti kritizujú radu NHS, že ľudia v karanténe pre Covid-19 majú užívať ibuprofen. Existujú podľa nich dôkazy, že by to mohlo zhoršiť ich zdravotný stav, informuje prestížny The Guardian.

Rada sa objavila po upozornení Francúzskych odborníkov. Miestny minister zdravotníctva a kvalifikovaný neurologický lekár Olivier Véran na svojej sociálnej sieti uviedol: „Užívanie protizápalových liekov môže byť faktorom v zhoršení infekcie. V prípade horúčky si radšej vezmite paracetamol. Ak už protizápalové lieky užívate, poraďte sa so svojím doktorom.“

NHS (Národná zdravotná služba Spojeného kráľovstvá) uvádza, že ľudia v domácej liečbe so symptómami Covid-19 majú vziať paracetamol alebo ibuprofen.

„To by som neradil,“ tvrdí profesor Ian Jones, virológ na Univerzite v Reading. „Existuje dobrý vedecký dôkaz, že ibuprofen zhoršuje stav, prípadne ho predlžuje. To odporúčanie by malo byť aktualizované.“

Paul Little, profesor na Univerzite v Southampton: „Rada Francúzov je zmysluplná. Existujú štúdie v niekoľkých krajinách, ktoré indikujú, že predĺženie choroby alebo komplikácie spojené s infekciami dýchacieho systému môžu byť častejšie, keď sú užité nesteroidné protizápalové látky (NSAIDs ).

Pokus vedený profesorom Little a jeho kolegami, publikovaný v BMJ, ukázal, že pacienti s infekciami dýchacích ciest (kašeľ či nádcha) ktorým bol všeobecným lekárom predpísaný ibuprofen a nie paracetamol boli náchylnejší k vážnym komplikáciám či chorobám. Zopár ďalších štúdií spojilo protizápalové medikamenty k zhoršeniu zápalu pľúc.

Dôvodom je, že zápal je súčasťou prirodzenej obrany tela na infekciu, tvrdí Little. „Ak potlačíte túto prirodzenú reakciu, bránite telu bojovať s infekciou.“ dodal.

Dôkazy v tejto oblasti nie sú „100 percentne jasné“ a nevychádzajú priamo zo štúdií pacientov s Covid-19, dodáva Little.

Na druhú stranu, ak pacient trpí koronavírusom a brufén je jediné, čo doma má, mal by si ho podľa Little vziať. „Ak ste zúfalý, obzvlášť ak neviete v noci zaspať, jeden by som si vzal“ vraví. V opačnom prípade navrhuje „sa vypotiť“ prípadne požiadať priateľa či rodinného príslušníka, aby cez poštovú paracetamol poskytol.

Charlotte Warren-Gash, spolupracovníčka profesora epidemiológie v Londýnskej škole hygieny a tropickej medicíny ( London School of Hygiene and Tropical Medicine) : „Čo sa týka Covid-19, je potrebný ďalší výskum vplyvov NSAIDs pri ľudoch s odlišným zdravotným stavom, ktorý bude brať do úvahy vážnosť infekcie.“

„Medzičasom, na liečbu symptómov ako horúčka či bolesť hrdla, je rozumné sa držať paracetamolu ako prvej voľby.“

Inštitút verejného zdravia Anglicka (Public Health England) uviedol, že zatiaľ existuje nedostatok informácií ohľadom ibuprofenu a Covid-19, aby ľudom odporučili prestať ho užívať.

Článok je preložený z anglického originálu magazínu The Guardian. Za každých okolností sa riaďte striktne radami svojho lekára.