Komentáre

Rúška za 200 euro, vypredané obchody či lekárne. Panika z Korony prináša neobvyklé diery na trhu

Nakazené sú všetky okolité krajiny, v susednom Česku ľudia pre paniku vykupujú potraviny či hygienické potreby. Reč je o víruse Covid-19, ktorý vypukol v Číne začiatkom roka. Napriek tomu, že prvotné odhady odhadovali jej úmrtnosť na 2% percentá, v súčasnosti až 3.4% nakazených týmto vírusom zomrie. Obyčajná chrípka pre porovnanie zabije 1% infikovaných.

Najzraniteľnejšiu skupinu tvoria síce seniori, či ľudia s oslabenou imunitu, bratia Česi však zachovali paniku a hromadne vykupujú obchodné regály, aby sa zásobili trvanlivými potravinami. Priemerne nakupujú za približne 120€ , avšak výnimkou nebývajú ani nákupy v hodnote 400€. Reťazce informujú o vianočných tržbách.

Zvýšený dopyt je v týchto časoch aj po hygienických pomôckach – rúška, respirátory či antiseptické gély. Kým napríklad gély stáli ešte pred niekoľkými mesiacmi zopár eur, dnes fľaštičku s objemom 50 mililitrov za menej než 10 € nezoženiete. Aj v tejto cene sú však často dostupné len na objednávku. Dieru na trhu si prirodzene všimli špekulanti. Portál irozhlas.cz informuje o žene, ktorá respirátory v hodnote zhruba 3€ predáva za takmer dve stovky. Zarobené peniaze plánuje použiť na vykastrovanie svojich mačiek.

Pozadu sme neostali ani my, Slováci. Na portáli bazos.sk sa nachádza niekoľko desiatok inzerátov ponúkajúcich ochranné rúška na tvár. Ceny sa šplhajú až k stovke. Vo všetkých lekárňach sú totiž vypredané. Je nutné poznamenať, že problém nastáva pre tých, ktorí rúška naozaj potrebujú – zdravotníci či chorí ľudia chrániacich ostatných pred nakazením. Rúško na tvár totiž neposkytujú ochranu pred infekciou človeku, ktorý ho nosí. Práve naopak, pred nákazou chráni jeho okolie.

Je otázne, dokedy bude hystéria trvať. Stredná priemyselná škola na Fajnorovom nábreží v Bratislave bude dva dni pre podozrenia nákazy Koronavírusom zatvorená. Svetová zdravotnícka organizácia odporúča dbať na zvýšenú hygienu, nechytať si oblasť tváre, očí, nosa a úst rukami. Dôležitá je aj správna životospráva a pohyb.