Referendum

Tlačová správa Slovenskej pirátskej strany

Piráti zahájili zber podpisov na referendum o dekriminalizácii marihuany.

Bratislava, 29. 9. 2020

Vo svetle nedávnych udalostí sa Slovenská pirátska strana pustila do zberu podpisov za referendum pre dekriminalizáciu marihuany. Pirátska strana považuje slobodu jednotlivca za jeden z najdôležitejších výdobytkov modernej civilizácie, a preto sa výrazne vymedzujeme voči zákonom, ktoré ju obmedzujú. Otázka dekriminalizácie marihuany má okrem iného aj silnú pragmatickú rovinu.


Posledné týždne rezonuje v médiách odsúdenie 26-ročného človeka na 12 rokov za držanie marihuany pre vlastnú spotrebu. Voči tomuto rozsudku sa ozvalo viacero významných osobností z oblasti kultúry, práva aj medicíny a väčšina sa zhodovala v tom, že takýto trest za držanie malého množstva marihuany nie je v roku 2020 v poriadku. V rovnakom čase znížila prezidentka trest inému odsúdenému za podobný “zločin”. Zdá sa tak, že táto téma po rokoch opäť ožíva a Pirátska strana preto podala na Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky oznámenie o začatí petície na referendum o dekriminalizácii marihuany.

Ministerka Kolíková aj minister Mikulec vyjadrili iba nespokojnosť s výškou trestov, nie s faktom, že držba marihuany je u nás trestným činom. “Podobné výroky sme však už počuli od politikov väčšiny veľkých strán, no zatiaľ, čo vo svete sa z toho stáva legálny a úspešný biznis, u nás sa situácia od revolúcie nezmenila,” vyjadril sa k iniciatíve predseda Slovenskej pirátskej strany Jakub Kapuš. “V tomto bohužiaľ Slovensko pripomína moslimské krajiny, v ktorých si legálne nemôžete dať ani pohár piva. Ani tam však spravidla nie sú tresty za pitie alkoholu také prísne,” dodal.

Dekriminalizácia ale nie je len o beztrestnom rekreačnom používaní. Liečivé účinky zložiek v kanabise sú všeobecne známe. Štatistiky taktiež dokazujú, že v krajinách s menej prísnymi, či skoro žiadnymi protidrogovými zákonmi, dochádza k menšiemu zneužívaniu drog mladistvými. Možnosť vypestovať si vlastné rastliny má pozitívny dopad na organizovaný zločin, ktorý tým prichádza o dôležitú časť príjmu. “USA, ktoré pred pol storočím vyhlásili vojnu drogám, si už dávno uvedomili, že táto vojna priniesla viac obetí v podobe zničených životov, ako drogy samotné.” uzaviera Kapuš.

Petičný hárok