Komentáre

Minecraft knižnica ponúka priestor pre cenzúrovaných novinárov.

Dnes môžeme s istotou hovoriť o informačnej dobe. Nikdy v histórií ľudstva nebolo jednoduchšie nájsť akýkoľvek druh informácie, ako dnes. Rýchlosť a dostupnosť informácií sa každým dňom zrýchľuje a tým aj ich množstvo ktoré denno denne prijímame.

Napriek tomu existujú krajiny , v ktorých sa dostupnosť informácií filtruje na základe prísne subjektívnych noriem. Tieto normy mnoho krát zasahujú do slobody slova občanov danej krajiny a zakazuje im zdieľať informácie rôzneho typu, väčšinou také ktoré by poškodili “dobré meno štátu” v zemi ale aj medzi ostatnými krajinami.

Portál Gizmondo upozornil na iniciatívu hnutia “Reporters Without Borders” ktorí v spolupráci s BlockWorks, zameraným na funkčné využitie Minecraftového prostredia a DDB Berlín , ktorý vytvorili priestor pre novinárov , spojazdnili Minecraft server s vlastnou knižnicou. Do tejto knižnice môžu prispievať umlčaní novinári ktorým štátna moc nedovolila zdieľať im dostupné informácie v ich krajine. Tento spôsob zdieľania informácii si vybrali preto, lebo štátna moc nemá prostriedky nato aby s týmito informáciami manipulovala, keďže server sa môže nachádzať mimo krajiny,  a pritom je dostupná po celom území daného štátu. Takto autori projektu zabezpečili to, aby ľudia z týchto krajín, mali prístup aj k zakázaným článkom.

  Články pochádzajú z krajín ako je Rusko, Mexiko, Saudská Arábia a Egypt kde sú články a príspevky na blogoch blokované každú chvíľu . Samotná knižnica je rozdelená na 6 časti, z toho 5 z nich je určených pre takýchto novinárov a posledná časť je dedikovaná pre prácu hnutia Reporters Without Borders. Pri vstupe do knižnice vás uvíta kniha , v ktorej je popísané  v akej situácií sa daná krajina, z hľadiska cenzúry, nachádza. Taktiež vám ukáže poradie tejto krajiny vo World Press Freedom Indexe, čo je dlhý zoznam krajín , zoradených podľa rozsahu slobody slova. Samotná knižnica okrem článkov ponúka aj popis života novinárov žijúcich v cenzurovaných krajinách, alebo situáciu danej krajiny so zameraním na ochranu slobody prejavu.

Samotný projekt beží len jeden deň , takže je viac než pravdepodobné že informácie na tomto serveri budú len pribúdať. V prípade že vás tento projekt zaujal, na tomto odkaze zistíte ako sa na server pripojiť.

Zdroj: Gizmondo, Fontech