Aktuality

Matej Drlička do kresla riaditeľa SND nepatrí

Víťazom konkurzu na post generálneho riaditeľa Slovenského národného divadla sa stal šéf agentúry Viva Musica! Agency Matej Drlička, ktorého výberová komisia odporučila ministerke kultúry za OĽANO Natálii Milanovej.

Meno Mateja Drličku je spájané s rôznymi nehospodárnymi projektmi. Prvý krát na seba v negatívnom zmysle slova upozornil, keď vyšlo najavo, že sa jeho agentúra podieľala na predraženej večery, ktorú organizoval vtedajší predseda parlamentu Andrej Danko. Súčasný premiér Igor Matovič uviedol,  že  večera stála 39 000 eur a kultúrny program 72 000 eur.

Zuzana Hlávková vo svojom blogu upozornila na to, že sa jej nepozdával ani júlový otvárací koncert pre verejnosť v súvislosti s našim predsedníctvom v Rade Európy. Koncert pre Ministerstvo zahraničných vecí organizovala Viva Musica! Agency, ktorá bola oslovená napriamo, čiže zadaniu zákazky neprechádzala verejná súťaž ani prieskum trhu. Podľa Hlávkovej sa cena koncertu postupne navyšovala z 20 000 eur na 260 000 eur.

Rovnakým spôsobom ako prípade Ministerstva zahraničných vecí sa agentúra Mateja Drličku dostala k zákazke aj od RTVS v hodnote 290 000 eur. Išlo o organizáciu galavečera pri príležitosti šesťdesiateho výročia slovenskej televízie.

Agentúra Viva Musica! Agency Mateja Drličku v minulosti organizovala predraženú večeru pre vtedajšieho predsedu parlamentu Andreja Danka. Tiež jej napriamo boli pridelené zákazky od Ministerstva zahraničných vecí a RTVS v hodnote niekoľko stotisíc eur. Ak ministerka Natália Milanová z OĽANO návrhu výberovej komisie vyhovie a za šéfa SND vyberie Mateja Drličku, spreneverí sa tým hodnotám, na ktorých bolo hnutie OĽANO založené.  Nesmieme však zabúdať, že zmena šéfa SND môže ovplyvniť aj na umiestnenie či neumiestnenie električkovej trate v blízkosti novej budovy SND.

ZDROJE

https://domov.sme.sk/c/20393886/viva-musica-organizovala-pre-rtvs-galavecer-za-290-tisic-eur.html

https://www.aktuality.sk/clanok/392123/v-rezorte-diplomacie-sa-safarilo-s-peniazmi-pise-byvala-zamestnankyna

https://ekonomika.sme.sk/c/20388637/lajcakove-ministerstvo-vini-byvala-pracovnicka-z-pochybnych-zakazok.html

https://www.obycajniludia.sk/aktualita/minister-lajcak-by-sa-mal-slecne-hlavkovej-ospravedlnit-a-ocenit-ju/