Aktuality

Kto zastaví ekonomickú genocídu živnostníkov a maloobchodníkov?

Ako človek ekonomického vzdelania by som rád touto cestou upozornil vládu SR, čo sa týka zatvorených prevádzok, pre živnostníkov a majiteľov maloobchodov je najneférovejší fakt, že supermarkety sú otvorené, kým takmer všetko ostatné nie je.

Vážne to totiž narúša konkurenčnú schopnosť väčšej časti podnikateľov, vytvára to nezdravý monopol pre prevádzkovateľov super či hypermarketov, keďže nikto kvôli náročnosti podľa všetkého nekontroluje počty ľudí v ich prevádzkach.

Keďže v pár otvorených predajniach sa stretáva na jednom mieste veľa ľudí z rôznych bublín, pričom mnohí doslova nenakupujú, ale trávia čas v teple medzi ľuďmi, vyzývame vládu SR o otvorenie prevádzok s príslušnými opatreniami na zabránenie šírenia pandémie a to z nasledovných dôvodov:

O čo ide?

Nie je žiadny dôvod, aby sa ľudia tlačili v tých pár otvorených predajniach – po informáciách, že “obyčajné” rúška nechránia je evidetné, že tých málo otvorených prevádzok spôsobuje, že sa na jednom mieste postretáva “každý s každým”

Krach zatvorených

Ohľadom na celospoločenský dopad pandémie, ohľadom na všetky aspekty z hľadiska zdravotného či ekonomického – by mala vláda zvážiť otvorenie tých prevádzok, ktorým bez reálnej podpory štátu hrozí krach. Tu by sme radi upozornili na skutočnosť, že existujú aj objektívne skutočnosti, kedy živnostníci či jednoosobové sro-čky nevykazovali príjmy (jeden príklad za všetky je 2 roky uzavretý Nadjazd v Leviciach, na ktorom zarobil asi každý, len Levičania na ňom prišli o obraty a tým pádom o nádej na podporu zo strany štátu pri súčasnej pandemickej situácii).

Priznania a úmrtia

Ohľadom na aktuálny trend v SR, kedy sa bývalí strážcovia zákona a iné zodpovedné osoby priznávajú k zakladaniu rôznych zločineckých skupín a iným trestným činom, si treba uvedomiť psychickú náročnosť spojenú so spracovaním každodenných výziev, ktorým podnikatelia so zavretými prevádzkami čelia: nie je totiž možné vyžadovať od podnikateľov odvody, dane, zvýšené dane a zároveň im vysvetlovať, že nemajú nárok na podporu, “lebo neodvádzali to čo mali”, keďže nie vždy bolo čo odvádzať – je možné, že existujú podnikatelia, ktorí nemohli posielať “Baštrnákovi na kávu”

Malí proti veľkým

Ak necháme skrachovať malých podnikateľov – keďže v súčasnosti asi prežijú len tí, čo prevádzkujú viac než 1000 m2 v každom meste (ktorí logicky ryžujú, kým zvyšok nemá na chleba) – riskujeme tzv. Walmartizáciu trhu – udialo sa to v minulom storočí v Amerike, kde spoločnosť Walmart otvárala predajne s cenami na pultoch, ktoré podliezali ich nákup – po krachu lokálnej konkurencie sa ceny zvýšili tak, aby mohli dotovať ďalšie a ďalšie prevádzky, za účelom získania monopolu. Majiteľ Walmartu zomrel ako jeden z najbohatších ľudí na planéte.

Výpadky príjmu

Najväčší problém pre verejnosť je jednoznačne fakt, že výpadky príjmov sa netýkajú zamestnancov štátnej správy, obecných samospráv a všeobecne ľudí, ktorí by mohli tento veľmi veľmi nešťastný stav zvrátiť. Ten nechutný vtip na záver spočíva v tom, že zodpovedným osobám táto situácia asi skôr vyhovuje – keď všetci chudobnejú, tí s pravidelnými príjmami bohatnú. A prečo by mali riskovať nejakými rozhodnutiami svoju kariéru, keď je všetko “v porádečku”, z ich uhlu pohľadu.

(Ne)Zmysel testovania

Vzhľadom na aktuálne informácie, že bežné rúška nechránia, – vzhľadom na fakt, že pri testovaní si treba v interiéri vyfúkať nos a zbaviť sa hlienov, pri čom túto “očistu” tam bez dezinfikovania po pozitívnych jednotlivcoch absolvujú aj osoby s negatívnymi testami, – vzhľadom na celkovú nespoľahlivosť testov máme za to, že peniaze minuté na testy by sa mali čo najskôr presunúť do vakcinácie a testovanie nechať na dobrovoľnosti bez obmedzovania pohybu – s upozornením, že osoby, ktoré si narušili bublinu musia zodpovedne prijať následky za svoje činy vrátane príspevku z pokuty na mzdy sestier a lekárov.

Úhrada fixných nákladov

Je momentálne kľúčové pre pomoc najviac zasiahnutým prevádzkam: nikto nemôže vypnúť kúrenie, odvody, sociálku či nemocenské, ako ani platby za rezervované kapacity pri vode, plyne, elektrine, i keď chladničky už mnohí vypli. Dôvodom je fakt, napr. vypnuté kúrenie môže v prípade mrazov spôsobiť neodvratné škody na nehnuteľnosti, či už poškodenie vodovodného potrubia, alebo priamo nehnuteľnosť samotnú.

MZSR a Ivermectín

Napriek tomu, že i keď sa začal vo veľkom dovážať Ivermectín, nikde ho niet. Pacienti pozitívny na Covid nie sú liečení ambulatným spôsobom, ale záchranky ich odvážajú z domov do nemocníc v kolapse, vo väčšine prípadov dehydrovaných a neskoro.

Balíček, ktorý dostávajú pozitívne testovaní symptomatickí pacienti v Indii na domácu liečbu (viď foto) obsahuje: pulzný oxymeter na meranie saturácie kyslíka, pričom naši dôchodcovia ani respirátor nedostanú! Balíček tiež obsahuje: vitamín C a D3, Zinok, Ivermectin, Doxycyklin, Azitromycin, dezinfekciu, ruška, Paracetamol.

Buď tieto body niekto zo súčasnej vlády pochopí a podarí sa im to celé zvrátiť, alebo bude odchádzať s titulom “najhoršia vláda SR v histórii”. Iná cesta nie je.

Ing. Erik Cziria – Slovenská Pirátska Strana