Blog

Komentár: Podľa seba súdim teba

Po zadržaní vysoko postavených nominantov SMERU a im blízkych ľudí v rámci akcií Búrka, Plevel, Očistec, Víchrica a Judáš predseda strany Róbert Fico na tlačovej konferencii vyhlásil, že ide o politickú objednávku. Niektorým zadržaným na tlačovej konferencii poďakoval za kus dobre roboty.

Ako expert na trestné právo by mal Róbert Fico vedieť, že inštitút zadržania je možné aplikovať až po  naplnení zákonných predpokladov uvedených v ustanoveniach Trestného poriadku. Pri zadržaní konkrétnej osoby sa vyžaduje súhlas prokurátora. Bez súhlasu prokurátora môže byť osoba zadržaná len vtedy, ak vec neznesie odklad a súhlas nie je možné dosiahnuť vopred, najmä ak osoba bola pristihnutá pri trestnom čine alebo zastihnutá na úteku.

Róbert Fico si asi myslí, že keď sa účelové stíhanie politických oponentov a ľudí nepohodlných pre SMER dialo počas ich vlád, deje sa to aj v súčasnosti. Azda najjasnejším príkladom zneužitia polície na politické účely je trestné stíhanie exprezidenta Andreja Kisku, ktoré sa začalo až potom, čo Andrej Kiska odmietol vymenovať Róberta Fica za predsedu Ústavného súdu Slovenskej republiky.

Nesmieme zabudnúť ani na perzekúciu súčasného ministra vnútra Romana Mikulca. Kvôli vypracovanej správe o tunelovaní Vojenskej spravodajskej služby počas prvej vlády Róberta Fica bol obvinený zo sabotáže, ohovárania a ohrozovania utajovanej skutočnosti. Podpredseda parlamentu Gábor Grendel má tiež skúsenosť s účelovým trestným stíhaním jeho osoby. Stalo tak dva týždne pred tohoročnými parlamentnými voľbami na základe svedectva novinárky Ruttkayovej, ktorá ako sa neskôr v Threeme ukázalo bolo inštruovaná Mariánom Kočnerom, ktorý Norbertovi Bödorovi napísal, že ak sa SMER neudrží pri moci všetci skončia v base.

Keď chce Róbert Fico hovoriť o politických objednávkach, mal by si najskôr pozametať pred vlastným prahom, lebo účelové trestné stíhania politických oponentov a nepohodlných ľudí sa preukázateľne diali výlučne za vlád SMERU, súčasťou ktorých bol aj predseda strany Hlas – SD Peter Pellegrini.

ZDOJE:

TRESTNÝ PORIADOK

https://www.tvnoviny.sk/domace/1973037_zverejnili-spravy-kocnera-s-bodorom-ak-sa-smer-neudrzi-pri-moci-tak-skoncime-vsetci-v-base

https://www.aktuality.sk/clanok/767243/komentar-daga-danisa-ako-si-kocner-si-objednal-stihanie-lipsica-a-grendela

https://www.tvnoviny.sk/domace/1984148_po-ficovi-ma-na-krku-obvinenie-aj-kiska

https://www.trend.sk/spravy/fico-vidi-zasahmi-naka-politicku-objednavku-hovori-prezumpcii-neviny