Aktuality

Keď štátni teroristi z krajiny galského kohúta zakikiríkali

© Greenpeace / John Miller

Svetoznáma  medzinárodná nezisková organizácia na ochranu životného prostredia Greenpeace bola založená v roku 1971 v kanadskom Vancouveri. Jej členovia sa rozhodli, že budú upozorňovať na porušovanie medzinárodných pravidiel, viac či menej vybranými metódami, pričom svoju pozornosť venovali naozaj širokému spektru, od výlovu veľrýb po nelegálne atómové pokusy.

Na Slovensku sme ich napríklad zažili, keď protestovali proti Mochovciam. V dôsledku pozornosti, ktoré organizácia prostredníctvom svojich aktivít historicky nadobudla, začali byť niektorí jej členovia nepohodlní pre dotknuté vlády. Písal sa 10. júl 1985, keď nocou prístavného mesta Auckland otriasol výbuch. Odohrala sa udalosť, ktorá sa zapísala čiernymi písmenami do histórie Greenpeace. Agenti francúzskej tajnej služby totiž v novozélandskom prístave Auckland  za pomoci výbušniny potopili loď Rainbow Warrior, aby jej znemožnili pripravované akcie proti francúzskym skúškam jadrových zbrani na atole Mururoa.  Na potopenej lodi zahynul Fernando Pereira.

Pri následnom vyšetrovaní sa novozélandským vyšetrovateľom podarilo preukázať potopenie lode dvojici, ktorá sa vydávala za manželov zo Švajčiarska a akýkoľvek podiel viny na zničení lode odmietali. Po dlhšom vyšetrovaní sa však zistilo, že ide o agentov francúzskej tajnej služby (DGSE), majora Alaina Mafarta a kapitánku Dominique Prieu. Až 10. septembra 1985 francúzsky premiér Laurent Fabius pripustil, že loď skutočne potopili agenti francúzskej tajnej služby, ktorí plnili rozkazy.

Oboch agentov na Novom Zélande odsúdili za neúmyselné zabitie a poškodenie cudzieho majetku na 10 rokov väzenia. Po hrubom nátlaku Francúzska ich Nový Zéland vydal pod podmienkou, že s ich predčasným prepustením bude Nový Zéland súhlasiť. Francúzsko však oboch atentátnikov prepustilo bez toho, aby o tom Nový Zéland informovala.

ZDROJE:

Evening Mail – Monday 23 September 1985

https://wayback.archive-it.org

https://legacy.blisty.cz