Aktuality

K plánovanej tureckej agresii do Sýrie

USA sťahujú svoje jednotky z cesty Turecku

Medzinárodné vzťahy nikdy neboli čiernobiele. Niektoré rozhodnutia, ktoré mohli mať v určitej dobe geopolitický zmysel, môžu byť v inej dobe ohrozením celej myšlienky. Toto je presne prípad Turecka, ktorého prijatie do NATO dávalo absolútny zmysel za studenej vojny. Spory s Gréckom sa ako tak ukľudnili a demokratické sily získali silného spojenca v jednej z najprogresívnejších moslimských krajín.


Dnes však táto situácia neplatí, Turecko sa pod vedením Erdogana mení na totalitu, proti ktorej malo byť práve NATO hrádzou. A áno, stav demokracie nie je ideálny ani pri iných členoch, vrátane toho najsilnejšieho, ale úroveň potláčania ľudských práv je v Turecku z pohľadu Aliancie bezprecedentná.
Aj keď už viac ako desaťročie určite nie je „ostrov stability“, ako sa nás snažil presvedčiť Kiska, kým sa Erdogan hral tak povediac na svojom piesočku, boli to vnútorné záležitosti krajiny. Útok na sever Sýrie, proti Kurdom, ktorí obetovali generáciu mužov, aby sa oslobodili od Daéšu, je vojnovým zločinom. A my ako členovia NATO sa týmto stávame spolupáchateľmi.


Situácia v Sýrii, kedysi krásnej a bohatej krajine, z ktorej si polka sveta spravila strelnicu je dokonalým príkladom toho, že sa ťažko hľadá jednoznačné dobro. To ale neznamená, že sa nedá pomenovať jednoznačné zlo. Tým zlom je Erdogan.
Slovenská pirátska strana nikdy nepodporovala a nepodporouje naše vystúpenie z jednej z najdôležitejších aliancií histórie, zároveň to ale neznamená, že by sa o jedného člena nemohla zmenšiť.