Zahraničie

Ibuprofen môže zhoršiť príznaky COVID-19, tvrdí francúzsky minister zdravotníctva. Hoax, reaguje polícia

Francúzsky minister zdravotníctva, Olivier Vérna, ktorý je zároveň aj kvalifikovaným neurológom, na sociálnej sieti Twitter varuje pred užívaním protizápalových liekov ako ibuprofen či kortizon pri symtómoch nového COVID-19. Môžu totiž dramaticky zhoršiť príznaky.

Zdravotníci varujú pred týmto typom liekov, pretože prinášajú riziko zníženia reakcie imunitnej systému tela, informuje The Guardian. Pacienti by si mali podľa nich radšej vziať paracetamol.

Jean-Louis Montastruc, vedúci farmakológ v nemocnici v Toulouse pre RTL rádio hovorí, že protizápalové lieky zvyšujú riziko komplikácie pri horúčke či infekcii.

Podobné správy prináša aj štúdia prestížneho The Lanclet, ktorá informuje o ace2 receptoroch, ktoré využíva koronavírus aby sa dostal do buniek a protizápalové lieky ako je ibuprofén zvyšujú množstvo týchto receptorov v tele.

Tieto informácie medzitým Policajný zbor Slovenskej republiky dementoval s vyhrážkou, že ich šíritelia budú kriminalizovaní. Či teda hrozí zdravotníckym špičkám vo Francúzsku trestné konanie ostáva otázne.

Každopádne, ak vám váš doktor z akýchkoľvek dôvodov brufen predpíše, najrozumnejším riešením je jeho rady plne rešpekovať.